V utorok 28. apríla 2020 vyšiel prvý singel Ďaleko z očakávaného albumu hudobného projektu JANA A JA s názvom Lesokruhy. Text skladby, ktorý odkazuje na pocit blízkosti medzi ľuďmi aj v časoch, keď sú fyzicky ďaleko, je v týchto dňoch príznačný, hoci plán v tomto smere nebol žiaden.

O hudobnú produkciu singla aj celého pripravovaného albumu sa stará klavirista a skladateľ Ľuboš Šrámek, známy najmä zo spolupráce s Nikolajom Nikitinom, či držiteľom Krištáľového krídla Jurajom Griglákom, ale aj s Patrikom „Rytmusom“ Vrbovským, ktorému sa postaral o aranžmány skladieb pre koncerty so symfonickým orchestrom.

Projekt JANA A JA je premenou Jany Krčmárovej – pesničkárky, ktorá so svojou tvorbou ostávala zavretá doma a hrala len pre pár kamarátov, na plnohodnotný hudobný projekt. V úplnom začiatku v roku 2017 nahrala dve pesničky (Zviera a Astronaut) v spolupráci s Rolandom Kánikom (Sonic Cat Studio). V predchádzajúcich dvoch rokoch odohrala niekoľko komorných koncertov s Petrom Kunzom a Luciou Pintérovou (najmä v Bratislave, Nitre, či Brne). To bol aj medzikrok k spolupráci s Ľubošom Šrámkom, k dohode o spolupráci prišlo okamžite a spontánne aj vďaka požičaným klávesom. J

„Skladba Ďaleko vznikla v čase, keď som si čoraz viac uvedomovala potrebu blízkosti ľudí, hlavne blízkosti duší – pocit, že máte pár priateľov, ktorým môžete zavolať aj o polnoci, a tiež kvôli potrebe prelomiť bariéru a otvoriť sa svetu. Ľudí, o ktorých spievam v pesničke, volám ľuďmi na dosah, hoci sú občas ďaleko,“ vraví Jana.

Singel vychádza spolu s videoklipom, ktorý vznikol v režime „na diaľku“. Na jeho vzniku sa podieľali Waldemar Švábenský, Branislav Vincze a Jana Fašungová.

O

Ď

Hudba a text, spev: Jana Krčmárová

Aranžmány, hudobná produkcia: Ľuboš Šrámek

Klavír, synths: Ľuboš Šrámek

Basgitara: Juraj Griglák

Gitara: Pavol Bereza

Bicie: Marián Ševčík

Viola: Veronika Kubešová/ Mucha Quartet

Flauta: Barbora Kolářová

Lesný roh: Viliam Vojčík

Record, mix a mastering: Ján Mudroch, Modra

Cover: Branislav Vincze, Waldemar Švábenský