VAOLA je trojica muzikantov, ktorá stavia na svojej rockovej minulosti a baví ju tvoriť netradičné, žánrovo nezaraditeľné songy medzi hranicami rocku – popu – folku, s prvkami elektroniky zverejnila aktuálny singel „Hit na tri tóny“. Zostavu tvoria Žaneta Gužáková alias Žanet – spev, Richard Gužák – gitary, spev a Matej Remper – bicie.

Stačili tri tóny

„Sme v kapele traja, tak sme si dali výzvu vytvoriť song, ktorého melódia bude iba na troch notách“.. Keďže máme medzi sebou veľmi dobré medziľudské vzťahy, zvolili sme tóny tesne vedľa seba, po sebe nasledujúce D, E, F. „Spočiatku sme si mysleli, že vytvoriť melódiu len na troch notách bude dosť obmedzujúce, ale nakoniec sa vynorilo toľko možností, že sme nevedeli, ktoré linky vybrať. Hudbu postupne vyšperkovávali Richard so Žanet, s textom pomáhal aj Matej. Základ piesne sme nahrali počas jednej skúšky, aranže ostatných gitár a elektroniky sa dotvárali postupne. Na basu sme pozvali ako hosťa známeho slovenského basgitaristu Maťka Gašpara, ktorý v súčasnej „karanténnej“ situácii nahral svoju linku v pohodlí svojho domova. K úplnej spokojnosti znenia songu nám ešte čosi chýbalo, preto sme sa rozhodli pre dychovú sekciu. Oslovili sme mladého, multiinštrumentálne nadaného muzikanta Tomáša Cvengroša, ktorý zaranžoval, party pre tri dychové nástroje. Tomáš nahral saxofón, Gregor Chalupecký trombón a Matúš Piasecký trúbku. Finálnu nahrávku sme mixovali vo vlastnom nahrávacom štúdiu RUNNER v Malinove“. objasňuje gitarista Richard Gužák.


„Čo sa týka klipu, snažili sme sa aj vizuál držať pri čísle 3, tak okrem tónov D,E,F, ktoré sa tiahnu celou skladbou, je väčšinou v záberoch trojica hláv, ľudských tiel, predmetov. Vedeli sme, že v tejto neľahkej dobe si pri nakrúcaní budeme musieť vystačiť vlastnými priestormi a technikou a tak sme sa rozhodli natáčať v nákladnom priestore dodávky odparkovanej pri dome. Už pri mixovaní songu nás napadlo, že štúdiové monitory KRK VXT8 s krásnymi žltými reproduktormi využijeme ako rekvizity, či kulisy v pozadí pri natáčaní klipu. Nakoniec sú fakt skoro vo všetkých záberoch J. Scénar klipu sme tvorili improvizovane počas nakrúcania, ale veľmi nás to bavilo a podnecovalo našu kreativitu“. hovorí Richard Gužák

Formáciu VAOLA založili skúsení a aktívni hudobníci Žaneta Gužáková ( spev ), Richard Gužák ( gitara ), Marián Garčár ( basgitara ), Gabriel Lukáč ( klávesy ) a Martin Krestián ( bicie ) v roku 2010.

Kapela od začiatku inklinuje ku gitarovému soundu s prvkami elektroniky. Zohrala sa veľmi rýchlo a v lete roku 2010 vystúpila na viacerých známych festivaloch ako Summer Orange, Tajvan Leto, či ŠíravaFest.

V roku 2012 kapela vydala debutový singel s názvom „Požičané“, so rovnomenným videoklipom.

Ich singel s názvom „Vianočný flám“ sa v decembri 2012 dostal aj do vysielania mnohých slovenských rádií.

Neskôr kapela zverejnila single „Mačkopes“, „Jesenná“ a „Soundtrack na TV noviny“.

V súčasnosti kapela pracuje na dokončení debutového albumu.