Bábika na kľúčik zo Zlatej brány v kompletne novom šate

Dvojičky Daniela a Veronika Nízlové prechádzajú v posledných rokoch významnou zmenou v živote. Daniela sa stala začiatkom roka 2020 mamou Lindy a Veronika privedie na svet svojho prvého potomka v novembri tohto roka. Aj tieto udalosti priviedli sestry Nízlové k vytvoreniu nového projektu pre deti -TWiiNS Kids.

„Samotný nápad vznikol počas osláv narodenín Daniely, Veroniky a mojej manželky v máji 2020. Keďže Danielu a Veroniku poznám od ich speváckych začiatkov, prišlo mi zaujímavé, aby sa pozreli na pozoruhodný fenomén detskej tvorby – legendárnu reláciu z košického televízneho štúdia – Zlatú bránu. Tá počas troch desaťročí vygenerovala desiatky skladieb, ktoré sú dodnes tým najlepším, čo v tejto oblasti hudobnej tvorby na Slovensku vzniklo,“ povedal hudobný dramaturg Juraj Čurný. Na skladbách pre Zlatú bránu sa podieľali takí významní skladatelia ako Vladimír Figar, Ali Brezovský, Ivan Horváth a mnoho ďalších vrátane napríklad Pavla Hammela. Medzi textami nájdeme aj zhudobnené detské básničky Ľudmily Podjavorinskej, Márie Rázusovej Martákovej, Kristy Bendovej.

Reálne kontúry začal projekt získavať v roku 2021, keď otehotnela aj Veronika a teda prechod k inému žánru hudobnej produkcie bol logický a prirodzený. „Ako mama a budúca mama sa už na tvorbu pozeráme aj trochu inými očami. Je veľmi príjemné sa vracať aj do nášho detstva a keď naše verzie skladieb zo Zlatej brány púšťame rodine a priateľom, častokrát sa stretávame s čistou emóciou spomienok na detstvo a vychovávanie detí. Ešte stále sa mnohým vynárajú doslovné texty a od začiatku až do konca skladby si ich spievajú s nami,“ povedali Daniela a Veronika.

Skladba Bábika na kľúčik vznikla v závere existencie Zlatej brány v druhej polovici 90. rokov. Predznamenáva vydanie celého albumu Zlatá brána dokorán 2021, ktorý vyjde ešte tento rok pred Vianocami vo vydavateľstve OPUS. „Ponúkol som Daniele a Veronike svoj výber s tým, že majú voľnú ruku v tom, aké skladby by chceli naspievať. Príjemne ma prekvapili v tom, že si výber rovnomerne rozdelili v čase. Sú tam pesničky z troch desaťročí od tých notoricky známych až po také, ktoré si zaslúžia svoje znovuobjavenie,“ povedal J. Čurný. „Juraj nám ponúkol viacero výborných skladieb, medzi ktorými bola aj Drobná povedačka. Tú sme ako jedinú nepoznali. Musíme však priznať, že sa úplne presne trafil a z tejto skladby je krásna bodka na záver albumu. Teší nás, že jej autormi sú páni Hammel a Feldek,“ doplnili Daniela s Veronikou.

Nové moderné hudobné podklady pripravili Zoli Tóth, Jimi Cimbala a Ľubomír Mazák v štúdiu Randal Group v Seredi. Videoklip ku skladbe bábiky na kľúčik sa nakrúcal v Bratislave, je farebný, veselý a plný tanca v podaní tanečníc Cheeky Monkeys a La Portella. V druhej polovici videoklipu Veronika prezrádza pohlavie bábätka J