Po nedávno zverejnených dvoch singloch Krajina nekrajina a Keď sa trhá tma predstavuje Radovan Hanko nové EP v jeho plnom znení. Brezový háj spolu tvorí sedem melodických piesní, ktoré predstavujú výrazný posun v kompozícii aj zvuku oproti jeho debutu Megavan. Novinka príjemne prevedie spevákovým míľnikovým obdobím posledných troch rokov.

Nosné piliere albumu otvárajú hĺbavé Vrany, s ktorými poslucháč preletí cez osobnejšiu Krajinu nekrajinu a azda sa zamyslí nad nezmyselnosťami, ktorými ľudia bežne zabíjajú roky života pri Nezmyselnej. Po alternatívnejšom Veľkom pláne sa ocitne na ostrove s palmami v popovo ladenom Obraze, ktorý hrá žánrový kontrast k nasledujúcej orchestrálno-naturálnej Sopke. Z akustickej podstaty ho vytrhne prudko alternatívny úlet Keď sa trhá tma.

Na fyzických nosičoch sa bude nachádzať aj bonus v podobe duetu so spevákovým priateľom Peťom Juhásom s názvom Každý pád, ktorý na hudobnej streamingovej službe spotify sa nachádza ako singel.

„Piesne vznikali postupne už pred tromi rokmi v mojom emočne turbulentnom období, a tak album poslucháča prevedie aj rôznymi náladami. Nahrávalo sa tiež už pomerne dávnejšie, avšak z určitých dôvodov potom nejakú dobu nahrávky oddychovali, aby sme sa k nim mohli teraz vrátiť a sfinalizovať zvuk. To odležanie nahrávkam len prospelo, lebo na mixy vznikol nový uhol pohľadu,“ s úsmevom prezrádza Radovan Hanko zrod piesní pred a počas pandemického obdobia, pričom ich nosnými témami sú medziľudské vzťahy a vzťah človeka ku prírode, ako aj napovedá názov či vizuál albumu.

Navyše s novým albumom prichádza aj nový zvuk a zároveň značne odlišným od spevákovho debutu. Z jednoduchých folkových aranžov sa spevákova tvorba presunula do zvuku v plnom zastúpení kapely. Príjemným obohatením albumu sú aj elektronické prvky, ktoré sa najvýraznejšie nesú v piesni Keď sa trhá tma. Celý album tvoria melodické tóny akustickej gitary doprevádzajúce elektrickou gitarou, basou, bicími a v piesni Sopka aj violončelom.

Nahrávanie prebiehalo v štúdiu Loft u Jara Žiga ml., s ktorým má spevák už vybudovaný dôverný muzikantský vzťah. Celý album okrem bonusu produkoval Tamás Belicza v spolupráci s Jarkom Žigom ml. a výsledné mixy doladil Tom Lobb z Beyond Music Studio. Skladby následne putovali na master do amerického Nashvilu do Sage Audio Mastering. „Album je teda obohatený o nové spolupráce, za čo vďačím hlavne Peťovi Juhásovi, ktorý ma k nim priviedol,“ objasňuje Radovan Hanko, tešiac sa z nadobudnutých skúseností.

K prvým zverejneným skladbám s vizuálmi Keď sa trhá tma a Krajina nekrajina sa pridal už aj nový videoklip k piesni Nezmyselná a onedlho pobaví humorne poňatý vizuál k piesni Obraz, na ktorý sa môžeme čoskoro tešiť.

Ešte pred Vianocami bude Brezový háj dostupný aj vo forme originálnych fyzických nosičov v podobe štýlového USB kľúča zabalenom v dizajnovom digipacku. A následne sa Radovan Hanko bude venovať cestovaniu, skladaniu nových piesní a koncertovaniu, teda trom jeho najväčším životným záľubám.

Previous article“Chcel som zhudobniť pravdu. Toto som ja za posledné dva roky.” Martin ‘Majlo’ Štefánik predstavuje nový audiovizuálny projekt
Next articleJanais vydáva nový štúdiový album a vyráža na vianočné turné.