Bratislava, 22. mája, 2023 — Slovenský hudobník Karol Mikloš, ktorý ako skladateľ a spevák na domácej hudobnej scéne aktívne pôsobí už takmer 30 rokov, zverejnil novú skladbu „Nevieš, čo ti hovorím“. Nový singel vychádza osem mesiacov od predstavenia albumu „This Side of Town” a je prvou nahrávkou so slovenským textom od vydania albumu „Vis-à-vis“ z roku 2002.

Zrejme to celé začalo počas rozhovorov k poslednému albumu. Ako zvyčajne, téma ‘angličtina verzus slovenčina‘ nemohla chýbať v žiadnom z nich. Táto otázka vo mne rezonovala aj vzhľadom na istú frustráciu z toho, že môj svet anglických textov zostáva pre väčšinu ľudí zahalený rúškom tajomstva. Keď sme sa opäť ocitli na pódiách, cítil som, že ľudia stále najlepšie reagujú na naše staršie pesničky so slovenskými textami. Tak sa zrodil nápad pokúsiť sa s čerstvým pohľadom otextovať v slovenčine niekoľko nových piesní. Postupne som si prizval na pomoc pár skúsených textárov a začal som so slovenčinou aj sám experimentovať. Na všeobecné prekvapenie vzniklo pomerne rýchlo hneď niekoľko pesničiek, ktoré sa kapele páčili a ktoré môžu odštartovať akúsi novú slovenskú kapitolu“, vysvetľuje Karol Mikloš.

Chytľavú pop-rockovú skladbu s príchuťou elektroniky si za pilotný nový singel zvolil hudobník preto, že vlastne komentuje spomínaný slovensko-anglický rozkol a zároveň vznikla ako prvá. Základy novej nahrávky „Nevieš, čo ti hovorím“ sa tvorili vo vynovenom trenčianskom štúdiu Men at Sound a inštrumentálne sa na nej podieľajú všetci členovia koncertnej kapely: Alexander Salviany (bicie), Peter Brhlík (basová gitara), Roman Hlubina (elektrické gitary) a Andrej Petrovič (akustická gitara).

Podľa gitaristu Romana Hlubinu, ktorý s Karolom spolupracoval už na jeho úspešných slovenských singloch „Celý“ a „Všetko čo smieme chcieť“, „Karolove argumenty, že v kontexte jeho pesničiek slovenčina vyznieva nepresvedčivo, kapela považovala za niečo nezvratné. O to viac nás všetkých prekvapilo, keď nám začal posielať nové skladby. Preniesť jeho melanchóliu do slovenčiny, vyhnúť sa klišé a udržať si presvedčivosť spojenia textu a hudby berieme ako výzvu. Myslíme si, že nové piesne nestrácajú na hĺbke, zachovávajú si typickú atmosféru Karolovej tvorby, pričom sa stávajú prístupnejšími poslucháčom, ktorí predtým nerozumeli, čo im Karol hovorí.

Spolu s nahrávkou „Nevieš, čo ti hovorím“ bol zverejnený aj videoklip, o ktorý sa postaral kameraman Michal Večeřa, podobne, ako tomu bolo v prípade videa k minuloročnému singlu „Awkward Laughter“. Minimalistické čiernobiele video v štýle noir sa natáčalo v novom trenčianskom divadelnom priestore Družba Drama Studio. Režisér klipu Michal Večeřa naznačuje, že Karol a Alexander za ním prišli už s jasnou predstavou, ako by mal nový videoklip vyzerať. „Mali ho podrobne rozkreslený a scenáristicky vymyslený. Na mne viac-menej zostala len technická realizácia a správne zachytenie atmosféry a kontrastu tmy a svetla. Karol vie, o čom spieva a má jasnú predstavu, ako by mal klip pôsobiť. Alexander do toho vniesol ďalšie kreatívne prvky, napríklad pád, pri ktorom hlavou trafil radiátor, ale aj to sa pri natáčaní stáva.“

Pieseň „Nevieš, čo ti hovorím“ vychádza na značke Gregor Agency – G.A. Records 22. mája 2023 a je dostupná na všetkých digitálnych platformách.