Mladý  ambiciózny projekt, ktorý by ste na prvé počutie veľmi ťažko zaradili k slovenskej hudobnej scéne. Ich produkcia prekvapuje svojou originalitou a estetikou, ktorou sú fascinovaní. Hovoríme o dvojici talentovaných hudobníkov a producentov, ktorí sú ukrytí pod názvom The Priinks. Za projektom stoja Martin Pisko a Marián Molek. Tvoria a žijú v niekdajšom kráľovskom banskom meste Gelnica.

The Priinks sa hlásia so skvelou novinkou Moon. Vo všeobecnosti býva temnota spájaná s negatívnymi vecami, no táto skladba paradoxne hovorí o kráse nočnej atmosféry. Opisuje situácie, kedy je tma, ticho a samota vnímaná ako niečo príjemné. Oponuje konvenčným predstavám o spájaní šťastia s teplými slnečnými dňami. Nápad na hudobný podklad vznikol spontánne, tak ako aj pri ostatnej tvorbe. Nie je za tým žiadny prešpekulovaný postup, hoc jednotlivé nápady vyberajú veľmi precízne.

„Prvotný nástrel inštrumentálnej verzie pochádza od Maja. Budovanie štruktúry sa spoločne konzultovalo od novembra 2019, priebežne sa dopĺňali vrstvy, až kým z toho nevznikol hudobný podklad pripravený na nahrávanie spevu. Ten sa nahrával v multifunkčnej skúšobni v Prakovciach, kde sa nahrávali vokálne stopy aj pre predchádzajúce skladby. Okrem vokálov sa  v tejto skladbe nevyskytujú žiadne ďalšie živé nástroje. Bola produkovaná elektronicky a už od začiatku v nej boli definované nástroje a sample zvuky, s ktorými sa pracovalo pri aranžovaní. Následne sa riešila už len postprodukcia – mix & master, všetko vo vlastnej réžii,“ opisuje priebeh tvorby Martin Pisko.

„Vizuálna stránka bola spoločne prekonzultovaná a neskôr na nej pracoval Martin. Na rozdiel od našich predchádzajúcich hudobných klipov je tento prvý, kde sa fyzicky neobjavujeme a zároveň je zatiaľ jediný, ktorý je vytvorený čisto digitálne. Kládol sa dôraz na prepojenie vizuálnej stránky s náladou, rytmom a gradáciou hudobnej stránky,“ približuje tvorbu videoklipu Majo Molek.

Začiatky projektu The Priinks sa datujú do roku 2017, kedy vydali ich prvý singel s názvom FIND. Obaja členovia sa poznajú už od základnej školy, kedy budovali svoje hudobné schopnosti vo vlastnom punk-rockovo ladenom projekte. Ich primárnym záujmom bolo a je vytvárať originálnu hudbu a texty v angličtine. Obaja sa radi inšpirujú v žánrových vodách rocku, popu či elektroniky, ale sú úplne otvorení aj iným žánrom, čo je cítiť pri tvorení, kedy vzniká fúzia týchto vplyvov a dá sa definovať ako ich vlastná „priinks“ alternatíva. Estetická stránka tvorby je pre nich rovnako dôležitá, ako tá hudobná, pričom pri obidvoch preferujú minimalizmus. Vydali štyri single a klipy: FIND, 1hour, The Evening Before a aktuálnu novinku Moon. Do budúcna plánujú naďalej spracovávať svoje hudobné skice a kreatívny proces tvorby premieňať na svoj jedinečný zvuk a vizuál.

Info a aktuálne dianie kapely The Priinks: https://facebook.com/thepriinks

https://facebook.com/thepriinks