Žilinskú kapelu Freya tvorí dvojica hudobníkov – speváčka, textárka, skladateľka Lenka Kulichová (Mušková) a klávesák a skladateľ Tomáš Kyška. Oficiálnu tvorbu odštartovali prvou skladbou Tréma, ktorú uverejnili v roku 2020. Žilinská hudobná formácia teraz predstavuje svoj prvý videoklip k vianočnej piesni s názvom Posolstvo Vianoc. Speváčka Lenka Kulichová sa postarala o text a hudbu urobili spoločne s klávesákom Tomášom Kyškom.

„Text piesne vystihuje to pravé posolstvo Vianoc – aby sme zabudli na všetky trápenia, aj keď to musí byť v momentálnej covidovej dobe pre viacerých veľmi ťažké. Skúsme z hlavy vypustiť zlo a nenávistné myšlienky a aspoň v tejto chvíli myslieť na čaro najkrajších sviatkov v roku,“ hovorí autorka textu, speváčka a skladateľka Lenka Kulichová.

Práve tento rok bol na vianočné piesne veľmi plodný. Do tejto hudobnej vianočnej zbierky prispela aj Freya. Nápad nahrať takýto song vznikol spontánne. „Keď som započula, ako Tomáš hrá na klavíri, hneď som v tom videla vianočný potenciál. Spoločne sme usúdili, že v našom zozname piesní nám takýto song chýba, tak sme sa naň vrhli. Do klavírneho podkladu som vymyslela text s melodickými linkami. Tomáš do piesne nahral celé bicie nástroje, klavír, roľničky a pizzicato husle. Neskôr sme spoločne dolaďovali celkovú hudobnú štruktúru,“ opisuje speváčka Lenka Kulichová.

Do piesne im vymyslel husľový part a vokály aj jej muž Miroslav Kulich, ktorý sa tiež venuje hudbe. O basu sa postaral Matúš Dobeš a gitaru im do piesne nahral Ľubomír Mazák. „Aj keď sme na tejto piesni začali pracovať dosť neskoro a mali sme na ňu pomerne málo času, sme radi, že sa nám podarila dokonči tieto Vianoce,“ dodáva speváčka.

Finalisti Košického zlatého pokladu 2020

Hudobníci sa tento rok prebojovali aj do finále 36. ročníka slovenskej pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad. Ich prvá pieseň – Tréma, ktorú predstavili v tomto roku porota vybrala do prvej skupiny – šestice piesní, ktoré priamo postúpili do finále. V nedeľu 19. 12. 2020 odvysielali na Dvojke ku súťaži hudobný dokument, kde predstavili všetkých 12 finalistov Košického zlatého pokladu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here