FACE THE WHISPER je názov sólového hudobného projektu speváka a gitaristu Mira Seleckého.

Miro, pôsobiaci tiež v kapelách A Chance to Survive a .Stepaside., sa projektu Face the Whisper aktívne venuje už od roku 2014. Tvorba Face the Whisper sa zakladá na melodických akustických gitarách, metaforických textoch a emóciami nabitom speve. Z pôvodne dvojčlennej kapely sa v roku 2019 stala Mirova sólo záležitosť a začali sa práce na debutovom albume. Ten sa rodil vskutku veľmi pomaly. Prvou ochutnávkou pre poslucháčov bol v roku 2020 videoklip k duetu s Timeou Lacovou s názvom Running out of Time. Hoci nahrávací proces v štúdiu pokračoval, svoju daň si vyžiadalo pandemické obdobie, či aktivity s ostatnými spomínanými kapelami. Postupne však pribudli video single Fire a Wishful a hudobník tak svojich priaznivcov pripravoval na to, čo sa mu nakoniec podarilo zrealizovať na prelome mája a júna tohto roka. Najskôr vypustil do sveta videoklip k piesni Tma a už o pár dní na to zverejnil celý debutový album, ktorý dostal názov Still Escaping. Album sa dočkal aj symbolického krstu na koncerte Face the Whisper v rodnom Humennom.

„Still Escaping je pre mňa dôležitým osobným vyjadrením sa k tomu, čo som prežil, či prežívam. To síce platí pre moju tvorbu všeobecne, ale v tomto prípade mi v deň zverejnenia albumu padol obrovský balvan zo srdca. Nahrávanie a dokončovanie prác na albume totiž trvalo podstatne dlhšie, než som pôvodne plánoval a ja som cítil čoraz väčšiu potrebu sa o všetky moje piesne konečne podeliť a pohnúť sa vo svojej tvorbe ďalej. Verím, že pri druhom albume už fanúšikov od takéhoto dlhého čakania ušetrím,“ povedal na margo albumu Miro a naznačil tak možného nasledovníka svojho debutu. „Už teraz mám skomponované a otextované ďalšie 4 piesne a na ďalších sa chystám zapracovať v lete, kedy by som sa chcel zároveň znova vrátiť do nahrávacieho štúdia,“ dodáva v rámci témy ďalších nahrávok hudobník.

Už spomínaný video singel Tma vznikol pod taktovkou šikovného mladého kameramana Rolanda Regeca, s ktorým Miro spolupracoval už predtým s kapelou A Chance to Survive. Výnimočnosťou Tmy je skutočnosť, že je to prvá, a zatiaľ jediná pieseň, ktorú tento spevák napísal v slovenskom jazyku. „Všetky skladby, ktoré som kedy zložil mali vždy anglický text a neplánoval som v tomto smere nič meniť. Keď som však dal dokopy hudbu k tejto piesni, začal som si pri nej improvizovane pospevovať slovenské slová. Tie mi zrazu zneli absolútne prirodzene a vystihovali myšlienku piesne do takej miery, že už som ani len neuvažoval, že v nej použijem angličtinu. To, či sa o tvorbu v rodnom jazyku pokúsim aj v budúcnosti nechávam zatiaľ otvorené,“ vysvetlil v súvislosti s aktuálnym singlom Miro. Tma má na jeho albumovej novinke Still Escaping poradové číslo 10 a celý tento album zároveň uzatvára.

Podľa Mirových slov sa najbližšie plány Face the Whisper spájajú s ďalším nahrávaním, ale svoj debutový album by chcel odprezentovať sériou koncertných vystúpení vo viacerých mestách na Slovensku.   Album Still Escaping si môžete vypočuť na tomto odkaze: https://open.spotify.com/album/3pHQkEQPWuZQ4dhb112dQb