7. január 2020, Bratislava: Už túto nedeľu 12. januára 2020 o 19.00 sa v bratislavskom Ateliéri Babylon uskutoční spomienkový koncert na legendu slovenskej hudobnej scény Fedora Freša pod názvom Piesne z kolovrátku.

Druhý ročník prinesie neobvyklú zostavu skladieb. Pôjde o odklon od inštrumentálnych skladieb k spievaným. Viktor Frešo, syn Fedora Freša, potvrdil, že takto ešte nikdy nebol koncert z tvorby jeho otca zostavený: „Pripravili sme naozaj „fajnšmekerskú“ záležitosť. Konvergencie, ako jedna z najslávnejších platní Collegium Musicum, má na dvojalbume jednu stranu spievanú. Fedor je predovšetkým známy ako inštrumentálny hráč, ale v niektorých jazzrockových kapelách sám aj spieval. Dal som teda dokopy selekciu piesní tak, aby išlo o spievaný koncert.“

Fedor Frešo so synmi

Aj tento rok bude na spomienkovom koncerte udelená Cena Fedora Freša. Autormi myšlienky zaviesť túto tradíciu sú jeho dvaja synovia, Viktor Frešo a Fedor Frešo ml.. Viktor Frešo : „Chceme hľadať inštrumentálno-umeleckú kvalitu. Cena nesie meno Fedora Freša a je dôležité, aby ju získala osobnosť za prínos pre slovenskú hudobnú scénu. Tak bude žiť nielen meno nášho otca, ale aj jeho odkaz.“ Tento rok o laureátovi ceny rozhodovala verejnosť hlasovaním a meno spoznajú fanúšikovia priamo na koncerteNominovaní sú Andrej Šeban, Marek Brezovský a Tomáš Berka. Ako prvý ju 6. januára 2019 získal Jozef „Barry“ Barina, legenda slovenskej hudobnej scény, ktorý patrí k zakladateľom slovenského rocku. Ocenenie získal za prínos pre slovenskú hudobnú scénu a pri jej preberaní povedal: „Mám celoživotné šťastie, že mám rád hudbu a tiež mám šťastie na dobrých ľudí. Lebo muzika je pre ľudí“.

Koncert, okrem ojedinelého výberu skladieb, prinesie aj zberateľky hodnotnú novinku. Krst nového CD Gastronomic PleasureSynovia Fedora Freša dali dokopy selekciu skladieb piatich skupín – The Soulmen, Prúdy, Collegium Musicum, Fermata a Modrý efekt. CD vyskladali tak, aby boli skladby autorsky alebo interpretačne prepojené. Nové CD pokrstí na koncerte Pavol Hamel. Okrem neho vystúpia na koncerte aj František Griglák, Fedor Frešo Jr., Igor „Teo“ Skovay, Peter Preložník, Ľudovít Čufo Nosko, Marcel Palonder, Vladislav Šarišský. Rovnako aj minuloročný laureát ceny Fedora Freša Jozef Barina s Meditation Four.  Bratia Frešovci oslovili pre koncert Piesne z kolovrátku pôvodných hudobníkov, ktorí skladby spievali.

Zaujímavý je aj príbeh vizuálu pre tento koncert. Vznikol z doteraz nepublikovanej fotografie, ktorá vznikla počas fotenia na obal Konvergencií od fotografa Tibora Borského. Ten vtedy nafotil niekoľko portrétov Fedora Freša. Nikdy ich však nepoužil.

Fedor Frešo

Fedor Frešo (nar. 6. január 1947, Bratislava – † 26. jún 2018) patril medzi najznámejších a najprogresívnejších basgitaristov rockovej scény v Strednej Európe. Venoval sa rocku a džezu. S rôznymi hudobnými zoskupeniami sa podieľal na vydaní desiatok albumov. Spolupracoval s množstvom hudobných skupín, medzi ktoré patria: Soulmen, PrúdyCollegium MusicumBlue Effect, Fermata, T&R Band, Traditional Club Bratislava, Kosa z nosa.