Herec a hudobník Dano Heriban vydáva v pondelok 12. decembra 2022 vo  vlastnom vydavateľstve HeDart svoj v poradí piaty štúdiový album O2H. Slovná hračka v názve albumu Odvaha je otočením chemického vzorca vody H2O.

“Tak, ako je pre život a telo človeka dôležitá a nenahraditeľná H2O, pre ľudskú dušu, jej výživu a rast, je v istých obdobiach nášho života potrebná osobná O2H. Je hnacím motorom dôležitých rozhodnutí, ktoré formujú našu životnú cestu,” povedal o názve a dodal: “Je to odvaha žiť, tvoriť a vypovedať o tom po svojom. Odvaha osloviť najlepších hráčov, ale aj najlepších poslucháčov.”

Na albume O2H je desať autorských skladieb Dana Heribana, ktorý napísal hudbu a texty, okrem textu skladby Hodina nočného pokoja, ktorá je zhudobnenou básňou Joža Urbana zo zbierky Malý zúrivý Robinson. Hudobným producentom albumu O2H je Danov dlhoročný spolupracovník a priateľ Filip Hittrich, ktorý na albume nahral všetky basgitary a gitary. Na albume spolupracovali: legendárny slovenský bubeník Marcel Buntaj, flautista a multidychársky fenomén Michal Žáček, vynikajúci slovenský trubkár Oskar Török, skladateľ a džezový huslista Ľubo Šamo a bubeník Jakub Hittrich, stabilný člen Danovho tria. O výsledný zvuk a mastering albumu sa postaral špičkový basgitarista a producent Oskar Rózsa. Výnimočným hosťom albumu je Danova manželka Kamila Heribanová, ktorej spev zaznie v intímnej skladbe O2H, ktorá je titulnou skladbou a pointou celého albumu.


Album O2H je vážnou a zmysluplnou výpoveďou o osobnom vnútornom prežívaní každodenného života. Dano Heriban na ňom reflektuje pocity človeka-umelca v súčasnej náročnej dobe.

“Album je o odvahe zachytiť a kvalitne umelecky vysloviť svoje postoje a postrehy o hlbokých krízach tohto sveta. O vojnách, pandémii, bipolarite sveta, ktorú podporujú sociálne médiá a hlavne závislosť na nich, o klimatických problémoch…a mnohých ďalších, ktoré sú denne okolo nás a v nás. Zároveň je o vnútornej sile a hľadaní zmyslu a sily na prekonávanie osobných životných skúšok ako sú choroby, výchova detí, chod rodiny, zveľaďovanie vzťahov, únava…,” povedal o albume Dano Heriban

Videoklip k skladbe Hodina nočného pokoja nakrútil režisér Dano Laurinc. Nakrúcalo sa začiatkom decembra v bratislavských exteriéroch a okrem Dana a hudobníkov sa v ňom predstavia Danovi hereckí kolegovia Janka Kovalčíková, Romana Van Dang, Eva Pavlíková, Braňo Bystriansky, Juraj Kemka, Adam Bárdy, Andrea Sabová a Victor Ibara.

Dano so svojou skupinou pripravuje koncertnú podobu nového albumu, ktorú divákom a fanúšikom predstaví na budúci rok. Album Dano Heriban – O2H vychádza 12.12.2022 na CD a v digitálnych službách. Dizajn a grafické spracovanie obalu vytvoril Waldemar Švábenský