Košicka kapela Yearsbelow sa hlási o slovo so svojou debutovou skladbou a videoklipom s názvom „The Origin“. Skladba je prvým náhľadom do pestrej tvorby kapely, ktorá je ovplyvnená či už rockom, popom, elektronikou, rapom alebo punk-rockom.

Napriek nepriaznivým podmienkam, ktoré priniesol aktuálny stav vo svete, Yearsbelow dokázali zrealizovať svoju víziu – do konca roka 2020 vydať svoj prvý singel a natočiť k nemu videoklip. Nebola to ale ľahká úloha. Štúdiové nahrávanie v rúškach, podozrenia z nákazy v okruhu ľudí z produkcie a následné prekladania natáčania videoklipu, online mixovanie nahrávky na diaľku, nahrávanie videoklipu v mínusových teplotách. Nič z toho ale kapelu neodradilo a aktuálne hrdo prezentuje svoj prvý počin. 

Text skladby opisuje vzťah syna s jeho rodičmi. Hovorí o výchove a vplyve rodičov na dieťa, nostalgii a spomienkach ale aj o stále opakujúcich sa chybách, ktoré preberá každá generácia od tej predošlej. Text poznačil aj nemecký seriál Dark, ktorý kapelu veľmi zaujal a inšpiroval. Význam textu zhodou náhod sedí dokonale aj na opis vzájomného vzťahu medzi členmi Yearsbelow. Dan, Vlado a Peter sa totiž poznajú od detstva a spoločne sa začínali učiť hrať na hudobné nástroje. Neskôr sa ich cesty rozišli, každý z nich hrával v rôznych kapelách (Retfish, Karge Meri, Willful) no napokon sa znova stretli v spoločnom projekte. 

Kapela Yearsbelow_Photo_by_Dominika_Kentošová

Skladbu „The Origin“ Yearsbelow nahrali v košickom štúdiu The Parentals studio, ktoré ma pod palcom Miro Felber z The Parentals. Miro sa postaral aj o nahrávanie a produkciu vokálov a mix a mastering mal pod palcom Ján Terpák. „Miro a Janko sú naši dlhoroční priatelia a pracuje sa nám s nimi výborne. Vedia, čo chceme docieliť, sú profesionáli a vždy z našich výkonov v štúdiu vyžmýkajú maximum,“ hovorí spevák a basgitarista Peter Tešliar. S ideou a scenárom pre videoklip prišla kapela sama a o kameru sa postaral Jakub Bača z The Finest studio. 

Plány na rok 2021

„Lockdown spôsobil to, že sa naša skúšobňa stala jediným miestom, kam sme mohli ujsť od každodennej rutiny a rozhodli sme sa preto investovať omnoho viac času do kapely ako takej. Kompletne sme prerobili náš repertoár, našli naše hudobné smerovanie a neviem sa dočkať, až budeme môcť našu tvorbu zdieľať s vami,“ hovorí gitarista Vladimír Heredia. Kapela plánuje začať nahrávanie svojho prvého EP už v Januári 2021.

Bio

Košická rocková kapela Yearsbelow vznikla v roku 2018.
Jej členmi sú Peter Tešliar (spev a basgitara), Vladimír Heredia (gitara) a Dan Urban (bicie).
Kapela je síce relatívne nová, no jej členovia majú bohaté skúsenosti z pôsobenia v kapelách Retfish, Karge Meri, Willful či The Mysteries. Žánrovo sa sami radia k alternatívnemu rocku s nádychom popu a elektroniky.