Folk&Bass Orchestra kombinuje živé hranie na ľudových nástrojoch a elektronických mašinkách s predpripravenými samplami. Na ľudové nástroje (gajdy, píšťaly, šalmaj, fujara) hrá vyhľadávaný interpret a výrobca gájd Juraj Dufek, syntetizátor, looper a sampler obsluhuje klávesák Mišo Veslo, groovy a beaty tvorí Robo Sedílek, ktorý je tieňovým, nevystupujúcim členom kapely. Výsledkom je čosi, čo títo páni pomenovali „folk&bass“. Vtipná kombinácia folklórnych motívov, výrazného zvuku gájd a elektroniky si rýchlo našla svojich fanúšikov. Skupina sa časom rozhodla skladby hrávať viac „živo“ a tak pribrala do kapely basgitaristu a bubeníka.
Kapela vznikla niekedy okolo roku 2013, po neoficiálnom EP nahrala debutové CD (Folk&Bass Orchestra, Vol.1), ktoré chalani pokrstili v novembri 2018 v Bratislave, pričom zaznamenali pozitívne ohlasy (album týždňa a nová hudba na Rádio_FM, recenzie). Minulý rok hrali napr. vo vysielaní Rádia_FM – relácia Pohoda_FM live, Bratislavský majáles 2019, Festival Atmosféra, Malom Feszt v Srbsku, Výročie k 17.Novembru v Prahe, NuSpirit v Bratislave a v ďalších kluboch a na festivaloch.
V roku 2020 plánujú koncerty na Slovensku ale aj v blízkom zahraničí. Súčasný koncertný program kapely býva obohatený prizývaním speváckej skupiny Ženy z Muzičky (s ktorou tvoria aj nové skladby), čo dodáva ich vystúpeniu ďalší rozmer.
Navonok zoskupenie reprezentujú muzikanti Juraj Dufek, Mišo „Veslo“ Veselský, Šimon Brunovský a Martin Kalinka. Ten piaty – nevystupujúci Robo Sedílek, má na starosti štúdiovú produkciu – výrobu beatov, elektronických podkladov a efektov.
Juraj Dufek je vzdelaním strojársky inžinier, ale dušou hlavne gajdoš a nadšený propagátor hry na gajdy. Je to jediný profesionálny výrobca gájd na Slovensku, ktorý gajdy vyrába už viac ako 20 rokov a urobil ich celé stovky – nielen typy bežné na Slovensku, ale aj historické nástroje, či gajdy z iných európskych regiónov. Juraj gajdy nielen vyrába, ale na nich vie aj skvele hrať a zaujímavo o nich rozprávať. Vo Folk&Bass Orchestra používa nielen gajdy, ale aj píšťaly, koncovky, šalmaj a ľudový klarinet.
Mišo „Veslo“ Veselský pôsobil od roku 2002 ako hráč na klávesové nástroje v indie-popovej skupine Vetroplach, s ktorou nahral tri albumy, neskôr sa stal členom obľúbenej kapely La3no Cubano (dnes La3nos). Ako externý hráč spolupracoval aj so skupinami Ventil RG, či Hex. Vo Folk&Bass Orchestra hrá na klávesové nástroje a elektronické mašinky, ale aj na drumbľu, marimbu a ozembuch. Raritou v produkcii Folk&Bass Orchestra je jeho hra na jediný bezdotykový hudobný nástroj teremin (tereminvox) ovládaný len gestami vo vzduchu.
Martin Kalinka ako hráč na basgitaru pôsobil od 90-tych rokov v rôznych zoskupeniach naprieč celým spektrom žánrov od undergoundu, alterantívy, jazzu, rocku, funku, až po vážnu či elektronickú hudbu. Účinkoval v kapelách a rôznych projektoch ako Znovu pod Zemou, Last minute, Teória Otrasu, Divná Zostava, O.B.D., Kat Korček & Lady Kazoo atď. Od r. 2019 pristúpil k spolupráci s Folk&Bass Orchestra. V poslednom období sa tiež venuje minimalistickej experimentálnej tvorbe kombinujúcej najmä analógové syntetické zvuky s akustickými až meditatívnymi polohami.
Šimon Brunovský je najmladším členom kapely hrajúcim na bicie nástroje, ktorí pôsobí aj vo formácii s názvom Haďáci. Pôvodne začínal hrou na husle až ho v 11. rokoch očarili bicie. Vo svojich 17. rokoch má už za sebou aj účinkovanie v ďalších projektoch.